Lë postin e ambasadorit në Gjermani, Grenell do të vijojë të ndërmjetësojë dialogun Kosovë-Serbi

grenell 1100x620

Richard Grenell do të vazhdojë të jetë i dërguari i posaçëm i Shteteve të Bashkuara në dialogun mes Kosovës dhe Serbisë. Këtë e ka konfirmuar zëdhënësi i tij Dick Custin, pak orë pasi agjencia gjermane DPA raportoi se i besuari i Donald Trump po planifikon dorëheqjen nga posti i ambasadorit të Shteteve të Bashkuara në Gjermani.

“Grenell po pret me padurim diskutimet e radhës në kuadër të dialogut, sapo të vendoset përbërja e qeverisë së re”, tha zëdhënësi.

Ai konsiderohet mbështetës i flaktë i presidentit amerikan dhe spekulohet se do të angazhohet fort në fushatën për rizgjedhjen e tij në nëntor. Lajmi vjen disa ditë pasi Senati Amerikan konfirmoi John Ratcliffe në postin e drejtorit të Agjencisë Kombëtare të Inteligjencës, detyrë të cilën e kishte mbajtur përkohësisht Grenell.

Të dielën, Trump foli me superlativa për punën e tij si koordinator i shërbimeve sekrete dhe e cilësoi atë një superstar.

  • LAJMI I FUNDIT | Koronavirusi në Shqipëri, 2 viktima në 24 orët e fundit
  • LAJMI I FUNDIT | Koronavirusi në Shqipëri, 117 raste në 24 orët e fundit
  • LAJMI I FUNDIT | Koronavirusi në Shqipëri, 68 të shëruar në 24 orët e fundit