A rrezikojnë klubet shqiptare? Një shembull nga Austria

lask 600x338

Federata austriake e ka ndëshkuar duke i zbritur 6 pikë nga renditja skuadrën e LASK, pasi theu rregullat e vendosura për pandeminë.

Skuadrave austriake u është lejuar të nisin përgatitjet për të mbyllur ndeshjet e mbetura të këtij sezoni, por duhet ta bënin këtë vetëm në grupe të vogla. Por një video e publikuar në internet tregoi se skuadra e LASK nuk e kishte zbatuar këtë rregull, duke u stërvitur i gjithë grupi bashkë. Për këtë arsye u ndëshkua me zbritjen e 6 pikëve.

Ky ndëshkim është mjaft i rëndë për LASK, pasi ishte në krye të klasifikimit dhe me zbritjen e pikëve është Salzburgu që merr kryesimin.

Një ditë më parë, edhe skuadrat e futbollit në vendin tonë thyen rregullat, duke zhvilluar ndeshje miqësore edhe pse u është lejuar deri tani vetëm stërvitja.

  • LAJMI I FUNDIT | Koronavirusi në Shqipëri, 2 viktima në 24 orët e fundit
  • LAJMI I FUNDIT | Koronavirusi në Shqipëri, 117 raste në 24 orët e fundit
  • LAJMI I FUNDIT | Koronavirusi në Shqipëri, 68 të shëruar në 24 orët e fundit