Koronavirusi në Shqipëri, 23 raste të reja në 24 orët e fundit

raportimi koronavirusi ministria e shendetesise 1100x620

Ministria e Shëndetësisë ka bërë të ditur se në 24 orët e fundit janë konfirmuar 23 persona të prekur me Covid-19, nga të cilët 19 janë kontakte të rasteve të mëparshme.

Shpërndarja e rasteve të reja pozitive është: 16 raste janë identifikuar në Tiranë, 2 në Mat, 2 në Lushnje, 1 në Durrës, 1 në Krujë, dhe 1 rast në Librazhd.

Ndërkohë, bëhet e ditur se deri tani janë kryer mbi 1450 testime serologjike te stafet mjekësore, me një pozitivet rreth 9%.

Raportimi i Ministrisë së Shëndetësisë

Ministria e Shëndetësisë ka bërë të ditur se në 24 orët e fundit janë konfirmuar 23 persona të prekur me Covid-19, nga të cilët 19 janë kontakte të rasteve të mëparshme.

Shpërndarja e rasteve të reja pozitive është: 16 raste janë identifikuar në Tiranë, 2 në Mat, 2 në Lushnje, 1 në Durrës, 1 në Krujë, dhe 1 rast në Librazhd.

Ndërkohë, bëhet e ditur se deri tani janë kryer mbi 1450 testime serologjike te stafet mjekësore, me një pozitivet rreth 9%.

Gjatë 24 orëve të fundit janë testuar 229 qytetarë si të dyshuar të prekur me Covid19 dhe janë konfirmuar 23 raste pozitive.

Shpërndarja e rasteve të reja pozitive është si vijon: 16 raste janë identifikuar në Tiranë, 2 në Mat, 2 në Lushnje, 1 në Durrës, 1 në Krujë, dhe 1 rast në Librazhd.

Nga totali i të prekurve të identifikuar në 24 orët e fundit, 19 janë kontakte të rasteve të mëparshme të konfirmuara pozitive, ndërsa për 4 raste po vazhdon hetimi epidemiologjik.

Në 24 orët e fundit janë testuar 21 personel shëndetësor dhe kanë rezultuar pozitive 2 raste. Në spitalin infektiv aktualisht po trajtohen 26 pacientë, nga të cilët 4 janë në terapi intensive dhe 1 pacient është i intubuar në gjendje të rëndë. Në 24 orët e fundit janë shëruar 6 qytetarë, duke e çuar në 857 numrin e të shëruarve.

Nga fillimi i epidemisë janë kryer rreth 16 mijë testime molekulare dhe serologjike. Që nga fillimi i epidemisë janë 1122 raste të konfirmuara, prej të cilëve aktualisht janë 232 persona aktivë me COVID19, kryesisht ne Tiranë, Durrës dhe Krujë.

Vijojnë testimet serologjike tek personeli shëndetësor. Deri tani janë mbi 1450 të testuar me një përqindje të përgjithshme pozitiviteti rreth 9%.

Në këtë situatë mbetet shumë i rëndësishëm për të gjithë qytetarët zbatimi i masave të rekomanduara. Ndaj Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale apelon edhe një herë qytetarët të tregohen të kujdesshëm. Ruani distancimin fizik dhe higjienën personale. Kur kolliteni apo teshtini përdorni shami letre ose këndin e bërrylit dhe lani duart sa më shpesh. Evitoni ambientet e mbyllura dhe grumbullimet me shumë njerëz.

Mos neglizhoni shenjat e sëmundjes dhe për çdo shqetësim telefononi në numrin unik të Urgjencës Kombëtare, 127. Për informacion në lidhje me COVID19 dhe këshillim psikologjik, ju lutemi, telefononi në linjën e gjelbër 0800 40-40.

COVID-19 – Statistika (30 Maj 2020)

Testime totale                         15950

Testime molekulare                14498

Testime serologjike                 1452

Raste pozitive                          1122

Raste të shëruara                       857

Raste Aktive                             232

Humbje jete                           33

(Qarku Tiranë 20, Durrës 6, Fier 3, Vlorë 1, Shkodër 2, Kukës 1)

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive është si vijon:

Tiranë           137

Durrës           39

Krujë             16

Shkodër         11

Kamëz            9

Mat                8

Lushnje           6

Berat              2

Fier                 2

Korçë             1

Librazhd         1