Reforma Zgjedhore, Bylykbashi dhe Gjiknuri negociojnë në prani të përfaqësuesit amerikan

Përditësuar më: 1/6/2020, ora 10:34
reformaaa 1024x576

Reforma Zgjedhore, Bylykbashi dhe Gjiknuri negociojnë në prani të përfaqësuesit amerikan

Përditësuar më: 1/6/2020, ora 10:34

A2 CNN ka mësuar që ndërkohë që vijon mbledhja e Këshillit Politik për reformën zgjedhore, e filluar rreth orës 19:00, negociatori i PD Oerd Bylykbashi dhe ai i PS Damian Gjiknuri kanë dalë jashtë mbledhjes dhe po negociojnë në praninë e një përfaqësuesit të ambasadës së SHBA.

Ndërkohë, sipas burimeve nga PD, opozita i ka dorëzuar që mbrëmë propozimet për garancitë e votës në zgjedhje.

 Pjesë e këtyre propozimeve janë edhe qeveria kujdestare për zgjedhjet dhe roli i Gjykatës Kushtetuese. Diskutimi i tyre ende nuk ka nisur, por është e rëndësishme që të gjitha çështjet janë mbi tavolinën e bisedimeve.