Sulmoi dy ekskursionistë, ariu dënohet me vdekje

ariu 1100x620

Autoritetet italiane kanë vendosur që të kapin dhe të ekzekutojnë një ari, që të hënën e kaluar sulmoi dy ekskursionistë.

Ariu u gjend përballë 59-vjeçarit Fabio Misseroni dhe djalit të tij 28-vjeçar, Christian Misseroni. Grabitqari kafshoi të riun dhe i theu këmbën babait, përpara se të largohej.

Rregullat e Institutit Kombëtar për Mbrojtjen e Mjedisit në Itali thonë se arinjtë që sulmojnë njerëz duhet të sakrifikohen. Guvernatori i Trentinos, Maurizio Fugatti, firmosi urdhrin për kapjen dhe vrasjen e ariut.

Por, aktivistët për të drejtat e kafshëve kanë kërkuar që ariu të mos ekzekutohet, por fillimisht të sqarohen rrethanat e ngjarjes. 16 000 persona kanë firmosur një peticion për të shpëtuar ariun. Madje, edhe ministri i Mjedisit, Sergio Costa, shkroi një letër në mbrojtje të kafshës.

  • LAJMI I FUNDIT | Shqipëri, 835 raste në 24 orët e fundit nga COVID-19
  • LAJMI I FUNDIT | Shqipëri, 11 viktima në 24 orët e fundit
  • LAJMI I FUNDIT | Po trajtohen 482 pacientë, 29 në terapi intensive, 8 pacientë janë të intubuar
  • LAJMI I FUNDIT | Janë 329 qytetarët e shëruar, 18.481 nga fillimi i epidemisë