Koronavirusi, mbajtja e maskës bëhet e detyrueshme në Francë

MB FRANCA MASKAT frame 238 1100x620

Franca bën të detyrueshme mbajtjen e maskës në ambiente dhe hapësira publike. Vendimi erdhi pas rigjallërimit të Covid-19. Maskat ishin të detyrueshme në transportin publik, ndërsa tani do të mbahen edhe në vende si dyqanet.

Ministri i Shëndetësisë, Oliver Veran, paralajmëroi se në Francë gjenden aktualisht rreth 500 vatra aktive përhapjeje të Covid-19. Presidenti, Emmanuel Macron, ka shpallur fitoren e parë ndaj virusit në qershor dhe i ka dhënë fund gjendjes së emergjencës kombëtare.

Megjithatë në bazë të raportimeve, në javët e fundit ka pasur një shtim të rasteve të reja në shumë rajone të vendit. Franca është një ndër shtetet europiane më të goditura nga pandemia dhe regjistron mbi 200 mijë të infektuar dhe më tepër se 30 mijë jetë të humbura.

  • LAJMI I FUNDIT | Elbasan, një person qëllon me armë në drejtim të Policisë
  • LAJMI I FUNDIT | Policia: Si pasojë e të shtënave janë plagosur dy kalimtarë
  • LAJMI I FUNDIT | Elbasan, në vendngjarje kanë mbërritur Forcat Shqiponja, pritet FNSH
  • LAJMI I FUNDIT | Ngjarja në Elbasan, Policia: Personi vijon të qëllojë me armë, bën rezistencë
  • LAJMI I FUNDIT | Ngjarja në Elbasan, Policia: Banesa është rrethuar nga Forcat Shqiponja
  • LAJMI I FUNDIT | Elbasan, personi i cili po qëllon, i identifikuar si Lefter Zhidru, 71 vjeç