Është me ngjyrë, por nuk u gjunjëzua si të tjerët gjatë himnit. Basketbollisti i NBA shpjegon arsyen

isaac 600x338
Orlando Magic's Jonathan Isaac (1) stands as others kneel before the start of an NBA basketball game between the Brooklyn Nets and the Orlando Magic Friday, July 31, 2020, in Lake Buena Vista, Fla. (AP Photo/Ashley Landis, Pool)

Basketbollisti i Orlando Magic, Jonathan Isaac, u bë lojtari i parë i NBA që qëndroi në këmbë gjatë himnit amerikan që kur kampionati amerikan i basketbollit rinisi pas 20 javësh pushim për shkak të koronavirusit.

Isaac, i cili është një basketbollist me ngjyrë, u pa të qëndronte në këmbë kur të gjithë lojtarët e tjerë, së bashku me stafet e të dyja skuadrave dhe arbitrat e ndeshjes, u gjunjëzuan gjatë himnit. 22-vjeçari ishte gjithashtu i vetmi që nuk kishte veshur një bluzë me shkrimin “Black Lives Matter”.

Basketbollisti e shpjegoi kështu veprimin e tij para ndeshjes ndaj Brooklyn Nets: “Nuk mendoj se të veshësh një bluzë me mbishkrim dhe të gjunjëzohesh do të thotë se mbështet njerëzit me ngjyrë. Për mua, jeta e njerëzve me ngjyrë është e mbështetur nga shkrimet e shenjta. Çdo jetë është e mbështetur nga shkrimet e shenjta. Të gjithë bëjmë gabime dhe ndonjëherë vjen një moment kur drejtojmë gishtin për të treguar se gabimi i kujt është më i madh. Mendoj se Bibla na tregon se askush nuk është shenjtor”.

Deri më sot, çdo lojtar i NBA, me ngjyrë ose jo, është gjunjëzuar gjatë himnit dhe ka veshur bluzën me mbishkrimin “Black Lives Matter” para çdo ndeshjeje të luajtur që nga rifillimi i sezonit në 31 korrik.