Shpërthim i fuqishëm në portin e Bejrutit, Ministria e Shëndetësisë: Mbi 50 viktima dhe 2500 të plagosur

Ministria e Shëndetësisë në Liban doli me një deklaratë zyrtare për shtyp ku konfirmoi se mbi 50 persona kanë humbur jetën dhe rreth 2500 të tjerë kanë mbetur të plagosur si pasojë e shpërthimit të fuqishëm në portin e Bejrutit.

Dëmet materiale gjithashtu janë shumë të mëdha pasi shumë ndërtesa që kanë qenë pranë zonës ku ndodhi ngjarja pothuajse janë rrënuar.

Ngjarja ndodhi në portin kryesor të Bejrutit në disa magazina ku dyshohet se mbaheshin lëndë eksplozive ose fishekzjarrë. Shkaqet e shpërthimi janë ende të panjohura.

Ekipet e kërkim shpëtimit dhe zjarrfikësit kanë shkuar në vendngjarje dhe po punojnë për gjetjen e personave të mbijetuar. Bilanci i viktimave mendohet të rritet me kalimin e orëve pasi shpërthimi ka qenë shumë i fuqishëm dhe impakti në zonë shumë i madh.