Ndryshimet kushtetuese, PS: Listat e hapura, vendim i pakthyeshëm

SINK BALLA frame 1933 1100x620

Kreu i grupit parlamentar të PS, Taulant Balla ka akuzuar opozitën jashtëparlamentare se është vënë në anën e gabuar të historisë, me kundërshtimin e ndryshimeve kushtetuese për lista të hapura zgjedhore.

Nga Saranda, Balla tha se ky është një vendim pa kthim e kush e kundërshton vihet kundër popullit të tij.

Ndërkohë, ndryshimet kushtetuese të miratuara në 30 korrik ndodhen tashmë në tryezën e Presidentit Ilir Meta, por vetëm formalisht. Kjo pasi, neni 177 i ligjit themeltar të shtetit parashikon se Presidenti nuk ka të drejtë të kthejë për rishqyrtim ligjin e miratuar nga Kuvendit për rishikimin e Kushtetutës.

Presidenti Ilir Meta e ka cilësuar antikushtetues dhe të papranueshëm votimin e fund korrikut. 

  • LAJMI I FUNDIT | Elbasan, një person qëllon me armë në drejtim të Policisë
  • LAJMI I FUNDIT | Policia: Si pasojë e të shtënave janë plagosur dy kalimtarë
  • LAJMI I FUNDIT | Elbasan, në vendngjarje kanë mbërritur Forcat Shqiponja, pritet FNSH
  • LAJMI I FUNDIT | Ngjarja në Elbasan, Policia: Personi vijon të qëllojë me armë, bën rezistencë
  • LAJMI I FUNDIT | Ngjarja në Elbasan, Policia: Banesa është rrethuar nga Forcat Shqiponja
  • LAJMI I FUNDIT | Elbasan, personi i cili po qëllon, i identifikuar si Lefter Zhidru, 71 vjeç