Tirana mëson kundërshtarin në Champions League

tirana 1100x620

Tirana do të luajë kundër gjeorgjianëve të Dinamo Tbilisi në raundin e parë kualifikues të Champions League, pas shortit të hedhur këtë të diel në selinë qendrore të UEFA-s në Nion të Zvicrës.

Përballjet e kësaj faze do të zhvillohen me një takim të vetëm, dhe jo me sistemin vajtje-ardhje, për shkak të kalendarit të ngjeshur të kompeticioneve europiane për shkak të pandemisë së koronavirusit. Duke qenë se Tirana u zgjodh si skuadra e dytë do ta zhvillojë takimin jashtë fushës së vet në Gjeorgji.

Ndeshjet do të zhvillohen më 18 dhe 19 gusht. Ndërsa fituesit kalojnë në raundin e dytë kualifikues të Champions League, humbësit do të luajnë në raundin e dytë kualifikues të Europa League.

Shorti i plotë i raundit të parë kualifikues

Ferencváros (Hungari) – Djurgården (Suedi)

Celtic (Skoci) – KR Reykjavík (Islandë)

Legia Warszawa (Ppoloni) – Drita (Kosovë)/Linfield (Irlandë V.)

Sheriff (Moldavi) – Fola Esch (Luksemburg)

Connah’s Quay (Uells) – Sarajevo (Bosnje-Hercegovinë)

Crvena zvezda (Serbi) vs Europa (Gjibraltar)

Budućnost (Mal i Zi) – Ludogorets (Bullgari)

Ararat (Armeni) – Omonia (Qipro)

Floriana (Maltë) – CFR Cluj (Rumani)

Maccabi Tel-Aviv (Izrael) – Riga (Letoni)

Qarabağ (Azerbajxhan) -Sileks (Maqedoni e Veriut)

Dinamo Tbilisi (Gjeorgji) – Tirana (Shqipëri)

Dynamo Brest (Bjellorusi) – Astana (Kazakistan)

Molde (Norvegji) – KuPS (Finlandë)

Flora Tallinn (Eestoni) – Sūduva (Lituani)

Celje (Slloveni) – Dundalk (Irlandë)

KÍ (Ishujt Faroe) – Slovan Bratislava (Sllovaki)