Zjarr i madh në Kaliforni, qindra të evakuuar

Një zjarr i fuqishëm ka përfshirë Kaliforninë duke detyruar autoritetet të urdhërojnë evakuimin e rreth 500 familjeve në zonë.

Zjarri është përhapur me shpejtësi, i ndihmuar dhe nga era, dhe deri tani raportohet të ketë djegur rreth 400 hektarë me pyje dhe shkurre në zonën qendrore të Los Angeles.

Më shumë se 300 zjarrfikës kanë shkuar për të vënë flakët në kontroll, të ndihmuar dhe nga helikopterët dhe avionët.