Tërmet i fuqishëm në Filipine, dëme të mëdha dhe viktima

Një tërmet me magnitudë 6,6 ka goditur Filipinet në orët e para të ditës së martë.

Lëkundjet u ndjenë në Detin Samar, disa kilometra larg qytetit Kataingan, që ka pësuar dëme të shumta, me godina të rrëzuara. Deri tani, raportohet vetëm një i vdekur në qytetin me 50 000 banorë.

Ekipet e shpëtimit po vazhdojnë punën për të shpëtuar njerëzit që kanë mbetur nën rrënoja.