Kreu i OBSH: Pandemia mund të përfundojë brenda dy viteve

koronavirusi 1100x620

Kreu i Organizatës Botërore të Shëndetësisë, Tedros Adhanom Ghebreyesus, shpreson që pandemia e koronavirusit të përfundojë brenda dy viteve.

Teksa foli nga Gjeneva të premten, Ghebreyesus u shpreh se për gripin spanjoll, në vitin 1918, u deshën dy vite për ta kaluar, ndërsa ai shton se përparimi i teknologjisë mund t’i lejojë botës ta ndalojë virusin në një kohë edhe më të shkurtër.

“Sigurisht, tani virusi mund të përhapet më me shpejtësi, por në të njëjtën kohë, ne kemi teknologjinë dhe njohuri për ta ndaluar atë”, u shpreh kreu i OBSH.

Gripi spanjoll i vitit 1918 vrau të paktën 50 milionë njerëz, ndërsa koronavirusi deri më tani u ka marrë jetën pothuajse 800 mijë personave dhe ka infektuar mbi 22,7 milionë në të gjithë botën.

  • LAJMI I FUNDIT | Shqipëri, 159 raste të reja në 24 orë
  • LAJMI I FUNDIT | MSH: Shqipëri, 4 viktima në 24 orë, 362 në total
  • LAJMI I FUNDIT | MSH: 185 persona në spital, 15 në terapi intensive, 6 të intubuar