Dimër në Brazil, pas 60 vitesh bie dëborë në gusht

bora brazil 1100x620

Mbi 20 qytete në Brazilin qendror dhe jugor kanë pwrjetuar këtë të dielë temperaturat më të ulta ndër vite dhe larg të zakonshmes për muajin gusht. 

Dëbora ka nisur lehtë prej së premtes, kombinuar me erëra të forta dhe reshje të dendura dëbore, të cilat kanë vijuar pa pushim përgjatë 24 orëve të fundit, ndërsa në plazhin e famshëm të Kopakabanas në Rio, dallgët arritën deri në 3 metra.

Temperaturat, sipas parashikimit meteorologjik, do të qëndrojnë deri në fillim të javës së ardhshme 8 deri në 13 gradë celcius. Këto janë temperaturat më të rralla për Brazilin, edhe për periudhën e dimrit, në 60 vitet e fundit.

Temperatura të ulëta dhe përtej të zakonshmes për stinën e verës janë regjistruar ditët e fundit edhe Argjentinë, Kili, Uruguaj, Paraguaj, Bolivi dhe Peru.