Përmbytje në Turqi, viktima dhe dëme të shumta materiale

Reshjet e shumta të shiut, në provincën Gerisun në rajonin e Detit të Zi në Turqi, kanë shkaktuar përmbytje të mëdha. Nga kjo katastrofë, 5 persona kanë humbur jetën dhe 11 të tjerë rezultojnë të humbur, ndërsa janë shkaktuar dëme të shumta materiale dhe janë shkatërruar me qindra biznese e banesa.

Presidenti Recep Tayyip Erdogan tha se operacioni i shpëtimit është duke vazhduar punën dhe se deri më tani kanë arritur të shpëtojnë 150 persona. Ai u shprehu ngushëllime familjarëve të personave që humbën jetën, mes tyre dhe një oficer i xhandarmërisë.

Ndërsa ministri i Brendshëm, Suleyman Soylu, tha të dielën në mëngjes, pas përmbytjes, se ekipe të Autoritetit të Menaxhimit të Fatkeqësive dhe Emergjencave (AFAD) janë mobilizuar nga provincat përreth si dhe nga Ankaraja.