Ishte në kërkim nga Austria, arrestohet në Tiranë 26-vjeçari

policia tirane 600x338

Policia ka finalizuar me sukses operacionin e koduar “Koordinimi”, duke vënë në pranga një 26-vjeçar, i cili ishte shpallur në kërkim nga Austria ku akuzohet për veprën penale “Trafikimi i lëndëve narkotike dhe substancave psikotrope”.

Policia bën të ditur se në pranga është vënë shtetasi G. H., 26 vjeç, lindur në Peshkopi, banues në Tiranë (me qira) me shtetësi austriake.

“Njësia e Posaçme e Kërkimit “Fast”, në bazë të informacioneve të marra në rrugë operative, bëri lokalizimin e vendndodhjes së këtij shtetasi dhe falë veprimeve profesionale të kryera gjatë operacionit vuri në pranga në lagjen “Ali Demi”, tek tregu elektrik, 26-vjeçarin e kërkuar nga autoritet e drejtësisë austriake për veprën penale “Trafikimi i lëndëve narkotike dhe substancave psikotrope”. Maksimumi i dënimit për këtë vepër deri në 15 vite heqje lirie. Vijojnë procedurat ligjore për ekstradimin e këtij shtetasi drejt Austrisë”, thuhet në njoftimin e policisë.