Italia kryen rekord testimesh, rastet e reja sërish të larta

152752493 992b8f5b 974b 4d4d bc66 e6421c8dbbe1 600x338

Vijojnë të jenë të larta rastet e reja me koronavirus në Itali gjatë 24 orëve të fundit.

Autoritetet shëndetësore njoftojnë se pas 94 mijë tamponësh të kryer, një shifër rekord kjo për Italinë, 1411 persona të tjerë kanë rezultuar pozitivë me Covid-19, gjithashtu raportohen dhe 5 humbje të tjera jete. Që nga nisja e pandemisë në vendin fqinj numërohen 35,463 viktima dhe 263 949 të infektuar.

Aktualisht në vend, persona aktivë me virusin vdekjeprurës janë 21.932, nga të cilët 76 janë në terapi intensive.