Wuhani le pas pandeminë, të martën hap shkollat

wuhan testime 1100x620

Pandemia e koronavirusit duket se tashmë është vetëm një “ëndërr e keqe” që ka kaluar për qytetin e Wuhanit, i cili konsiderohet nga të gjithë dhe epiqendra e përhapjes së virusit.

Pas lehtësimit të masave, festave me mijëra njerëz dhe pa maska, në Ëuhan, nga e marta do të fillojë normalisht dhe shkolla.

Autoritetet lokale bëjnë të ditur se rreth 2.842 institucione arsimore në Ëuhan do të hapin dyert për 1.4 milionë nxënës, megjithatë rregullat bazë të distancimit apo higjiena do të qëndrojnë në fuqi.

Wuhan i është kthyer tashme normalitetit që nga muaji prill duke mos raportuar asnjë rast të ri me koronavirus që prej datës 18 maj.