Ulen tensionet në Lindjen e Mesme, marrëveshje mes Hamasit dhe Izraelit

190505110621 gaza city airstrikes damage exlarge 169 600x338

Pas marrëveshjes historike me Emiratet e Bashkuara Arabe për normalizimin e marrëdhënieve, Izraeli hedh dhe një hap të rëndësishëm për të ulur më tej tensionet në Lindjen e Mesme.

Lideri i Hamasit, Ismail Haniyeh ka njoftuar së fundmi arritjen e një akordi me shtetin hebre për një “armëpushim” me qëllim uljen e tensioneve përgjatë kufirit, pas incidenteve të muajve të fundit.

Haniyeh specifikon se marrëveshja, e ndërmjetësuar nga Katari, përfshin realizimin e projekteve të bamirësisë në Gaza dhe do të shërbejë dhe në parandalimin e përhapjes së mëtejshme të koronavirusit.

  • LAJMI I FUNDIT | Elbasan, një person qëllon me armë në drejtim të Policisë
  • LAJMI I FUNDIT | Policia: Si pasojë e të shtënave janë plagosur dy kalimtarë
  • LAJMI I FUNDIT | Elbasan, në vendngjarje kanë mbërritur Forcat Shqiponja, pritet FNSH
  • LAJMI I FUNDIT | Ngjarja në Elbasan, Policia: Personi vijon të qëllojë me armë, bën rezistencë
  • LAJMI I FUNDIT | Ngjarja në Elbasan, Policia: Banesa është rrethuar nga Forcat Shqiponja
  • LAJMI I FUNDIT | Elbasan, personi i cili po qëllon, i identifikuar si Lefter Zhidru, 71 vjeç