978 raste të reja në Itali, rritet numri i të shtruarve në terapi intensive

italia virus 1100x620

Italia ka regjistruar 978 persona të tjerë me koronavirus në 24 orët e fundit duke e çuar numrin total të personave të infektuar me virusin vdekjeprurës në mbi 270 mijë.

Në ditën e fundit 8 pacientë të tjerë nuk ia kanë dalë të fitojnë betejën me Covid-19 duke e çuar numrin total të fataliteteve që nga nisja e pandemisë në 35.491.

Sipas emergjencave civile, lajm i keq është rritja e numrit të pacientëve të shtruar në terapitë intensive, ku nga 94 persona që ishin një ditë më parë, tashmë ata janë 107.

Rajonet me më shumë persona të shtruar në terapi intensive janë Lombardia dhe Siçilia.