Ambasadorja Amerikane: Gjykata Kushtetuese duhet të bëhet funksionale në fund të vitit

yuri kim 1 1 1100x620

Ambasadorja Amerikane në vendin tonë, Yuri Kim, është shprehur se Gjykata Kushtetuese duhet të ngrihet dhe të nisë funksionimin në fund të vitit.

“Gjykata Kushtetuese duhet të ngrihet dhe të nisë funksionimin në fund të vitit”, shkroi në Twitter ambasadorja, duke i bërë “retweet” deklaratave të kreut të Kuvendit, Gramoz Ruçi, i cili deklaroi në seancën plenare se nuk duhen toleruar më vonesat e KED.

“Po derdhet kupa për vonesat e KED. Nuk duhen toleruar më. Nuk duhet të falim asnjë vonesë. Më 1 janar 2021, Gjykata Kushtetuese duhet të fillojë nga puna”, tha Ruçi.