Koronavirusi në Kosovë, rritet numri i viktimave, 163 të shëruar

Koronavirusi ne Kosove 1 1100x620

Në 24 orët e fundit në Kosovë koronavirusi u ka marrë jetën 7 personave, ndërsa një ditë më parë ishte raportuar për 3 të vdekur.

Ndërkohë, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe në laboratorët privatë me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 612 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 71 raste pozitive.

Numri total i rasteve pozitive në Kosovë është 14,637 nga 57,851 persona të dyshimtë në virusin SARS-CoV-2, nga të cilët 596 persona e kanë humbur luftën me virusin.

Lajmi i mirë është se në 24 orët e fundit janë shëruar 163 persona.