NBA, Lakers të pamëshirshëm ndaj Heat

davies james 600x338
Anthony Davies dhe LeBron James

Los Angeles Lakers hodhi siç duhet hapin e parë drejt titullit që i mungon prej një dekade në basketbollin amerikan.

Në serinë e dueleve finale që nisën këtë të enjte, skuadra kaliforniane ishte superiore përballë Miami Heat, duke arritur që të fitojë bindshëm në finalen e parë me rezultatin 116-98.

Edhe një herë të papërmbajtshëm ishin dy yjet e Lakers, Anthony Davis me 34 pikë, ndjekur nga LeBron James me 25 pikë.

Beteja e radhës mes Lakers dhe Miami zhvillohet këtë të shtunë.