Tërmeti i fortë trondit Greqinë

termet 1480102262 7216316 1100x620
seismograph machine earthquake

Një tërmet i fortë ka tronditur Greqinë mesditën e sotme. Sipas mediave vendase tërmeti me magnitudë 5.2 të shkallës rihter u regjistrua në orën 14:05 me orën lokale.

Lëkundjet e tërmetit janë regjistruar 25 kilometra në perëndim të ishullit të Egjeut jugor dhe 48 kilometra në perëndim të Kos.

Nuk është raportuar asnjë lëndim apo dëmtim, megjithëse tërmeti është ndjerë shumë në zonat përreth.