34 raste të reja dhe 122 të shëruar nga koronavirusi në Kosovë

Koronavirusi ne kosove 1100x620

Prej disa ditësh Kosova vijon të shënojë një trend në ulje të rasteve të reja me koronavirus në 24 orë.

Përmes një postimi në rrjetet sociale, ministri i Shëndetësisë, Armend Zemaj bën me dije se ditën e fundit janë regjistruar 34 raste të reja me koronavirus ndërkohë që betejën me sëmundjen e kanë fituar 122 qytetarë.

Zemaj gjithashtu përshëndeti dhe vendimin e qeverisë së Kosovës për të lejuar qarkullimin e qytetarëve në kufirin mes dy vendeve pa pasur nevojë për testin PCR.

“Qeveria e Maqedonisë Veriore ka miraruar propozimin e komisionit për Sëmundjet Infektive të Maqedonisë së Veriut, për hapjen e kufijve për Kosovën pa teste PCR. Këtë ma konfirmoj zv. Ministri i Shëndetësisë z.Ilir Hasani, gjatë një bisede telefonike.

Situata momentale epidemiologjike në vendin tonë nuk përbën rrezik dhe përshëndes vendimin e sotëm për hapjen e kufijve pa test PCR.

Test PCR mund të kthehen nëse vërejm se ka rritjet të rasteve të infeksionit.

Ndërsa gjatë 24 orëve të fundit në vendin tonë, 122 qytetarë e kanë fituar betejën me virusin Covid 19, ndërsa pozitiv kanë rezultuar 34!”, shkruan Zemaj në Facebook.

  • LAJMI I FUNDIT | Koronavirusi në Shqipëri, 4 viktima në 24 orët e fundit, 458 në total
  • LAJMI I FUNDIT | Koronavirusi në Shqipëri, 301 raste në 24 orët e fundit, 17651 në total
  • LAJMI I FUNDIT | Koronavirusi në Shqipëri, 58 të shëruar në 24 orët e fundit, 10225 në total