Shuhet Eddie Van Halen, virtuozi i rock-ut të viteve ’80

van halen 1100x620

Bota e muzikës rock është në zi për vdekjen e parakohshme të Eddie Van Halen, liderit të grupit që karakterizoi vitet 80-90 dhe që mbante emrin e tij.  

Amerikani me origjinë holandeze cilësohej si një nga kitaristët më të talentuar të gjeneratës së tij, me këngë të rrymës “hard rock” që u ngjitën shpeshherë lart në renditjet botërore, si “Jump”, “Running with the Devil”, “Panama”, “Aint Talkin’ Bout Love” dhe “Dance the night away”.

Lajmin e vdekjes e dha djali i tij Wolfgang, që shtoi se i ati kishte humbur betejën e tij me kancerin, sëmundja nga  e cila vuante prej kohësh.

Postimi i djalit Wolfgang, që deklaron vdekjen e kitaristit të njohur

Sipas revistave të specializuara si “Guitar Word”, Van Halen rrinte në treshen e kitaristëve më të mirë të rrymës së tij, ndërkohë që revista prestigjioze “Rolling Stone” e klasifikonte në vendin e tetë nga 100 kitaristët e të gjitha kohërave.

  • LAJMI I FUNDIT | Deti, Rama: Kemi rënë dakord që ta trajtojmë në instancat ndërkombëtare
  • LAJMI I FUNDIT | Rama: Mbledhje e përbashkët mes qeverisë shqiptare dhe asaj greke
  • LAJMI I FUNDIT | Rama: Së shpejti do zgjidhim çështjen e ligjit të luftës
  • LAJMI I FUNDIT | Dendias: Të zgjidhim të gjitha çështjet që kanë mbetur pezull
  • LAJMI I FUNDIT | Ligji i luftës, Dendias: Jam i sigurt se edhe këtë do ta zgjidhim