FBI akuzon dy britanikë të akuzuar si pjesë e ISIS të quajtur “Beatles”

skynews islamic state beatles 5072167 1100x620

FBI ka publikuar akuzat kundër dy britanikëve të akuzuar si pjesë e një qelize “famëkeqe brutale” të Shtetit Islamik e njohur si “The Beatles”.

Alexanda Kotey dhe El Shafee Elsheikh, të dy të moshës 30-vjeçare nga Londra perëndimore, dyshohet se i përkisnin një qelize xhelatësh në Siri  të njohur si “The Beatles” për shkak të theksit të tyre britanik.

Ata janë në paraburgim të FBI dhe do të paraqiten në një gjykatë federale në Virxhinia.

Thuhet se ata janë përgjegjës për vdekjet e një numri robërish perëndimorë, përfshirë britanikët Alan Henning dhe David Haines.

Shteti Islamik është një grup militant i njohur për prerjet e kokave dhe trajtimin barbar të punonjësve të ndihmës, gazetarëve dhe pengjeve të tjerë në Siri.

Shumë prej këtyre ekzekutimeve u filmuan dhe u transmetuan në të gjithë botën me detaje grafike.

Ata u kapën nga Forcat Demokratike Siriane në janar 2018 dhe u transferuan në Irak në tetor 2019 për ruajtjen e ushtrisë amerikane, duke qëndruar atje që nga ajo kohë.