Naftëtarët e Ballshit në grevë urie, PD publikon video: Si i gënjeu Rama

alibeaj 1100x620

Partia Demokratike ka reaguar lidhur me situatën e naftëtarëve të Ballshit, të cilët ndodhen prej 15 ditësh në greve urie.

Ish-deputeti demokrat, Enkelejd Alibeaj shprehet se kryeministri Rama i ka mashtruar naftëtarët që në vitin 2018, ku iu kishte premtuar se do të zgjidhte problemin e tyre.

Krahas postimit në rrjete sociale, Alibeaj ka shpërndarë edhe një video ku kryeministri shprehej shpresëplotë se do të shkonte sërish në Ballsh, por sipas tij, tani as nuk i dëgjon më hallet dhe problemet e tyre.

Reagimi i plotë

Prej 15 ditesh, naftetaret e Ballshit jane ne greve urie. Kerkojne punen, djersen dhe gjakun e tyre dhe buken e femijeve. Te mashtruar, te neperkembur, te tallur e te vjedhur nga babezia e Rames dhe oligarkeve hajdute te oborrit te tij, i jane drejtuar vetflijimit.

Prej 22 janarit 2018, mashtruesi ne krye te qeverise, prej zyres se tij te ngrohte e plot luks premtoi plot cinizem “se heren tjeter do te shkonte ne Ballsh”, tek naftetaret, per te rivene ne pune Uzinen, dhe se ai me te tijet “ishin disponibel” per te zgjidhur hallin e naftetareve!

Prej asaj dite, hajduti i Surrelit, ka vazhduar vecse te vjedhe dhe te percmoje mundin, gjakun dhe sakrificen e naftetareve! E sot, 15 dite drejt rruges se vetflijimit, as nuk denjon ti degjoje.

Mesa duket “shpresa e plote” e Rames per te shkuar ne Ballsh e per ti takuar, nuk do realizohet!

Por, nje gje eshte e sigurt: naftetaret, qytetaret e Ballshit, dhe te gjithe shqiptaret, do te takohen me Ramen ne 25 prill! Dita e pagimit te fatures eshte afer.