Rama përsërit thirrjen për naftëtarët: Ndërprisni grevën dhe vij te ju menjëherë

15 TETOR 2020 RAMA frame 29055 1100x620

Kryeministri Edi Rama ka përsëritur edhe njëherë thirrje drejtuar naftëtarëve të uzinës së përpunimit të naftës në Ballsh që të ndërpresin grevë në mënyrë që të dialogojnë.

Kreu i qeverisë shtoi se negociata me presione nuk ka, dhe shtoi se është i gatshëm të shkojë menjëherë te naftëtarët sapo të marrin këtë vendim.

“Unë jo vetëm nuk po hesht, por po përsëris çdo ditë: Ndalni grevën dhe ulemi diskutojmë për hallin tuaj! Nuk ka negociata me presione e me ultimatume në një familje, po ka qarje halli me logjikë e me zemër të hapur! E thjeshtë: Dilni nga greva dhe do vij unë vetë tek ju menjëherë”, shkruan Rama.

Naftëtarët e Ballshit prej ditësh kanë ndërmarrë formën më ekstreme të protestës, atë të grevës së urisë për rrogat e prapambetura që shkojnë deri në 20 muaj.