Akrepat kthehen 60 minuta pas, rikthehet ora diellore

Untitled collage 2020 10 25T080641.231 1100x620

Ashtu si çdo vit, java e fundit e tetorit, sjell me vete ndryshimin e orës. Natën e së shtunës, 24 tetor, duke u gdhirë dita e diel, në orën 03:00, akrepat u kthyen pas për 60 minuta për t’u vendosur në orën 02:00.

Në këtë mënyrë rikuperojmë orën që “humbëm” në fund të marsit duke vijëzuar orët me lëvizjen e diellit. Do të flemë një orë më shumë në mëngjes, por do të humbasim një orë dritë natyrale në mbrëmje.

Kjo mund të konsiderohet dhe era e fundit e ndryshimit të orës, pasi shumë vende vitin tjetër do të zgjedhin nëse do të mbajnë orën ligjore apo atë diellore për gjithë vitin.