Pas përplasjes me Macron, Erdogan thirrje për bojkot të produkteve franceze

erdogan 1100x620

Presidenti turk, Rexhep Tajip Erdogan, ka lëshuar sot apelin për bojkot ndaj kombit të tij , duke i bërë thirrje për të mos blerë më produkte franceze. Ky reagim i presidentit turk vjen pas përballjes së ashpër me presidentin Emmanuel Macron, në ditët e fundit.

Duke denoncuar “Islamofobinë” si një “murtajë të vendeve evropiane”, presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan tha se: “Në Evropë po zhvillohet një fushatë kundër myslimanëve e ngjashme me atë kundër hebrenjve para Luftës së Dytë Botërore”.

Ai i bëri thirrje kancelares Merkel dhe politikanë europianë që të ndalojnë fushatën kundër myslimanëve, ndërsa i cilësoi fashistë dhe trashëgimtarë të nazistëve.

“Unë i bëj thirrje Kancelares Merkel. Nëse keni liri të fesë, si ka ndodhur që pothuajse 100 sulme ndaj xhamive janë? Ju jeni fashistët e vërtetë, ju jeni trashëgimtarët e nazistëve. Duke demonizuar myslimanët nuk do të fitoni asgjë.

Parlamenti Evropian, i cili flet për vendin tonë në çdo rast, nuk mund të injorojë Islamofobinë “, shtoi Erdogan, duke argumentuar se” në disa vende evropiane, urrejtja ndaj Islamit dhe Myslimanëve është bërë një praktikë e promovuar edhe nga presidentët “. Më në fund një ftesë për” udhëheqësit politikë evropianë”. Ata duhet të ndalojnë fushatën e urrejtjes të drejtuar nga Macron “kundër myslimanëve”, tha Erdogan, në një fjalim në Ankara.

Ndërkaq rënia e lirës në Turqi nuk ndalet, në sfondin e tensioneve të forta me Francën, të cilat u shtohen atyre me aleatët e tjerë të NATO-s, nga Shtetet e Bashkuara në Greqi. Monedha e Ankarasë ka prekur rekorde të reja negative, këtë mëngjes, ndaj monedhave kryesore ndërkombëtare, duke tejkaluar pragun psikologjik të 8 liretave ndaj dollarit amerikan. Ulje të reja regjistrohen, gjithashtu, edhe për euron.

Sipas analistëve, rënia është pasojë e vendimit javën e kaluar nga Banka Qendrore e Turqisë për të mbajtur të pandryshuara normat e interesit në 10.25%, që në shtator ishte rritur për herë të parë në dy vjet. Pasi arritën në 24% në 2018, normat kishin rënë në një shifër të nxitur nga presidenti Rexhep Tajip Erdogan, i cili i quajti ato “nëna dhe babai i të gjitha të këqijave”.