Goditet me thikë roja i Konsullatës Franceze në Arabinë Saudite

macron zjarr 1100x620

Një roje i Konsullatës Franceze në Arabinë Saudite është goditur me thikë, në ditën kur në Francë ka pasur dy sulme terroriste, në një prej të cilëve u regjistruan 3 viktima në një kishë të Nisës.

Agresori u arrestua në Xhedah, sipas mediave vendase, ndërsa roja është dërguar në spital, jashtë rrezikut për jetën.

Diplomatët francezë i kanë bërë thirrje autoriteteve saudite për “të hedhur dritë mbi këtë sulm dhe të garantojnë sigurinë e shtetasve francezë në mbretëri”.

Sulmet po vijnë pas zemërimit që shkaktoi në botën islame mbrojtja që Presidenti francez Emmanuel Macron i bëri karikaturave të Profetit Muhamed, gjë që çoi në vrasjen e një profesori francez dy javë më parë.

Ndërsa sot, 3 njerëz u vranë në një kishë të Nisës, dy prej të cilëve iu pre koka. Rreth dy orë më pas, një tjetër person u vra nga policia në Avinjon pasi po kërcënonte me thikë njerëzit dhe thërriste “Allahu Akbar”.