Presidencialet në SHBA, hakerat grabisin 2.3 milionë dollarë që do shkonin për Trump

MB HAKERET TRUMP frame 407 1100x620

Një sulm kibernetik ka ndodhur kundër republikanëve në Uiskonsin të Shteteve të Bashkuara të Amerikës. Hakerat kanë arritur të grabisin 2.3 milionë dollarë nga llogaria e përdorur për të financuar fushatën e rizgjedhjes së presidentit Donald Trump.

Njoftimin e bëri kreu i partisë në këtë shtet, i cili shpjegoi se me 22 tetor ishte vënë re një ndërhyrje e dyshimtë. Ngjarja po hetohet nga FBI.

Republikanët ngrenë akuza duke pretenduar se grabitja i vendos ata në disavantazh financiar dhe se i pengon fushatën. Uiskonsin është një shtet mjaft i rëndësishëm për zgjedhjet presidenciale.

Trump e fitoi atë me vetëm 23 mijë vota diferencë në 2016-ën. Këtë vit pasiguria është shtuar edhe për shkak të trazirave me sfond racor që u regjistruan këtë vit si shkak i dhunë policore ndaj një personi me ngjyrë.

  • LAJMI I FUNDIT | Pandemia dhe vaksinat, mjeku Pëllumb Pipero i ftuar në “Absolut 4”
  • LAJMI I FUNDIT | Të ftuar në “Absolut 4” Skënder Brataj dhe Gazmend Koduzi
  • LAJMI I FUNDIT | Pipero: Është politizuar më shumë sesa duhet kjo pandemi
  • LAJMI I FUNDIT | Pipero: Përdorimi i antibiotikëve pa konsultën e mjekëve është i gabuar
  • LAJMI I FUNDIT | Brataj: Numrat e telefonatave kanë rënë në 1600-2000
  • LAJMI I FUNDIT | Brataj: Treguesit bëjnë me dije se tashme kemi një incidencë në rritje
  • LAJMI I FUNDIT | Brataj: Nga 44 qytete që ishin të infektuar sot janë 50