Ministri i Brendshëm austriak: Sulm terrorist

vjena 1100x620

Karl Nehammer, ministri i Brendshëm i Austrisë, e ka përshkruar si “sulm terrorist” të shtënat me armë në qendër të Vjenës, që deri tani, sipas mediave austriake, kanë shkaktuar 7 viktima, mes të cilëve një polic.

“Për momentin, mund të konfirmoj se mendojmë që bëhet fjalë për sulm terrorist”, tha ministri për ORF.

Sipas “Die Presse”, ishin 3 agresorët, njëri prej të cilëve vdiq pasi shpërtheu një brez me eksplozivë. Dy të tjerët janë në arrati.

Ndërkohë, “Nova” raporton se dy të tjerët kanë hyrë në një restorant dhe kanë marrë peng klientët.