Koronavirusi në Shqipëri, rriten sërish rastet e reja, 4 të vdekur

hypatia h cb3f5fe4f5c352da262f1b26aa94c3ac h 2c121afebd896c51412515972a189492 1100x620

Ministria e Shëndetësisë ka bërë të ditur se në 24 orët e fundit janë kryer 1725 testime, nga të cilat janë konfirmuar pozitivë me koronavirus 396 persona.

Ndërkohë, në 24 orët e fundit kanë ndërruar jetë edhe 4 persona.

Aktualisht, në spitale janë të shtruar 338 pacientë, ndërsa në 24 orët e fundit janë shëruar 105 persona.

Raporti i Ministrisë së Shëndetësisë

Ju informojmë për situatën në 24 orët e fundit të përhapjes së virusit Sars Cov2, rastet e reja dhe situatën në spitalet Covid.

Gjatë 24 orëve të fundit janë kryer 1725 testime, nga të cilët kanë rezultuar pozitivë 396 qytetarë të prekur nga virusi SARS-COV2.

Rastet pozitive të konfirmuara në 24 orët e fundit janë identifikuar në këto bashki:

278 raste në Tiranë, 15 raste në Durrës, nga 11 raste në Elbasan dhe Pukë,

9 raste në Lushnje, 8 raste në Shkodër, Sarandë,

6 raste në Korçë, Kukës, Mallakastër, Gjirokastër,

5 raste në Fier, Tepelenë, Dibër,  4 raste në Përmet,

3 raste në Lezhë dhe Peqin,  2 raste në Delvinë,

1 rast në Krujë, Kavajë, Vlorë, Mirditë, Pogradec.

Në 24 orët e fundit janë shëruar 105 qytetarë, duke e çuar numrin e të shëruarve në 11.578 që nga fillimi i epidemisë.

Aktualisht në 3 spitalet Covid, po trajtohen 338 pacientë, 13 në terapi intensive nga të cilët 4 pacientë janë të intubuar.

Me gjithë përpjekjet e mjekëve, ne 24 oret e fundit, kanë humbur jetën 5 qytetarë me Sars-Cov2 pozitiv në spitalet Covid: një 64 vjeçar nga Vlora, një 65 vjeçar nga Fier, një 81 vjeçar dhe një 84 vjeçare nga Tirana, me sëmundje bashkëshoqëruese. Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale u shpreh ngushëllimet familjarëve.

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ju bën apel qytetarëve të respektojnë masat për parandalimin e COVID19, mbani maskë në çdo ambient jashtë shtëpisë, ruani distancimin fizik, lani dhe dezinfektoni duart sa më shpesh.

Kontaktoni me mjekun e familjes ose telefononi Urgjencën Kombëtare në numrin 127 nëse dyshoni se ju apo një i afërmi juaj është i prekur nga COVID19.

Telefononi në linjën e gjelbër falas 0800 40 40 për të kontaktuar mjekun e familjes, për sherbim psikologjik te specializuar dhe të sigurt si dhe për çdo informacion tjetër rreth COVID19.

Lutemi të qëndroni të izoluar nëse jeni të konfirmuar me covid19 apo në pritje të përgjigjes së testimit.

COVID-19 – Statistika (4 Nëntor 2020)

Raste të reja ditore                                         396

Të shëruar ne 24 orë                                      105

Të shtruar në spitale                                       338

Humbje jete në 24 orë                                  4

Testime ditore                                                  1725

Testime totale              131.547

Raste pozitive                       22.300

Raste të shëruara               11.578

Raste Aktive                            10.186

Humbje jete                            536

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë                  5163

Durrës                  921

Fier                         788

Korçë                    634

Shkodër                574

Lezhë                     454

Elbasan                  457

Vlorë                     423

Berat                     289

Kukës                      221

Gjirokastër           160

Dibër                 102