Trump shpalli fitoren në zgjedhje, reagojnë disa ish-senatorë republikanë

7cff3216 fb71 417b 8a8f 821c886feacc 1100x620
US President Donald Trump speaks during election night in the East Room of the White House in Washington, DC, early on November 4, 2020. (Photo by MANDEL NGAN / AFP) (Photo by MANDEL NGAN/AFP via Getty Images)

Disa senatorë të njohur republikanë kanë reaguar pas deklaratës së presidentit Donald Trump, i cili shpalli fitoren në zgjedhje edhe pse një pjesë e mirë e votave nuk janë numëruar ende.

Në një deklaratë për median amerikane, ish-senatori dhe këshilltari i Trump, Chris Christie e quajti deklaratën e presidentit të gabuar.

“Është një vendim stategjik dhe politik i gabuar”, tha Christie.

Edhe ish-senatori republikan i Pensilvanisë, Rick Santorum dënoi fjalimin e Trump. “Është shumë e gabuar të përdorësh fjalët mashtrim dhe vjedhje në zgjedhje”, tha ai.

Ndërsa Ben Shapiro, një kritik i njohur i kreut të Shtëpisë së Bardhë, i konsideroi deklaratat të papërgjegjshme.