Uragani godet Amerikën Qendrore, raportohen viktima e përmbytje

115223795 132e3d28 2bc5 49b7 bd9e 3c5994c97c0a 600x338

Reshje të dendura shiu dhe erë të fortë solli uragani “Eta” në disa shtete të Amerikës Qendrore duke shkaktuar viktima dhe dëme të mëdha materiale.

2 persona humbën jetën nga rrëshqitjet e dheut në minierën ku ata punonin në Nikaragua, ndërsa një tjetër viktimë u regjistrua dhe në shtetin fqinj të Hondurasit.

“Eta” në fillim goditi Nikaraguan si një uragan i kategorisë së katërt me erëra deri në 225km/h për t’u të humbur më pas forcën e për t’u kthyer në një stuhi tropikale.