Austria drejt bllokimit total, pritet nesër njoftimi nga kancelari Kurz

Vjena austri 1100x620

Austria po shkon drejt bllokimit total. Njoftimi pritet të bëhet nesër pasdite gjatë një konference shtypi nga kancelari Sebastian Kurz, njoftojnë mediat austriake.

Pothuajse, dy javë pas të ashtuquajturit bllokim të butë, me një shtetrrethim në mbrëmje, infeksionet vazhdojnë të rriten, me mbi 9,000 raste të reja në ditë.

Sipas të përditshmes “Der Standard”, po shikohet mundësia e mbylljes së të gjitha bizneseve jothelbësore, ndërsa qeveria aktualisht po shqyrton ende mbylljen e kopshteve dhe shkollave fillore.