Pas F1, edhe MotoGP shpall kampionin e vitit 2020

joan mir 1100x620

Spanjolli Joan Mir është kampioni i botës në MotoGP për vitin 2020.

Piloti i Suzukit bëhet kështu pasardhësi i Marc Marquez si piloti më i mirë në garat me motorë.

Në Valencia fitoi italiani Franco Morbidelli, i ndjekur nga Jack Miller dhe Pol Epargaro, por vendi i shtatë ishte i mjaftueshëm për Joan Mir që të rrëmbente titullin në vitin kur Marquez pësoi një dëmtim të rëndë dhe nuk garoi shumicën e sezonit.