Vdes pas komplikacioneve nga Covid-19 legjenda e aktrimit në Indi

114850643 img 081 soumitrachatterjee 600x338

Aktori legjendar indian Soumitra Chatterjee, i famshëm për punën e tij me regjisorin fitues të Oskarit Satyajit Ray, ndërroi jetë pas komplikacioneve të Covid.

Aktori 85-vjeçar u shtrua në spital në qytetin e Kolkata më 6 tetor pasi ai doli pozitiv për virusin.

Chatterjee, i cili luajti në më shumë se 300 filma, ishte një dramaturg, aktor i teatrit dhe poet.

Ai doli negativ disa javë pasi u shtrua në spital, por gjendja e tij u përkeqësua shpejt dhe ai u vendos në një ventilator javën e fundit të tetorit, ndërsa ndërroi jetë të hënën në mëngjes.

Chatterjee ishte i njohur për punën e tij me Ray, një nga regjisorët më me ndikim në botë dhe krijuesin e Trilogjisë Apul. Seriali ndoqi jetën e një njeriu që u rrit në një fshat Bengalisht. Filmat morën vlerësime kritike, duke fituar shumë çmime në të gjithë botën dhe vendosën kinemanë indiane në hartën globale.

Chatterjee-së iu dha Çmimi Dada Saheb Phalke, më i larti në kinemanë indiane, në 2012 dhe në 2018, ai u dha çmimi më i lartë i Francës, Legjioni i Nderit.