SHBA njofton zyrtarisht tërheqjen e trupave nga Afganistani dhe Iraku, para se Biden të marrë detyrën

trupat shba 600x338

Sekretari i Mbrojtjes i SHBA Cristopher Miller ka njoftuar zyrtarisht tërheqjen e mijëra ushtarëve amerikanë nga Afganistani dhe Iraku deri në 15 janar 2021, pak ditë para se Presidenti i zgjedhur Joe Biden të marrë detyrën, duke konfirmuar atë që CNN raportoi një ditë më parë.

Miller tha se në të dy vendet, nuk do të jenë më shumë se 2,500 ushtarë. Aktualisht ka afërsisht 4,500 trupa amerikane në Afganistan dhe 3,000 trupa në Irak.

Zyrtari i lartë i Mbrojtjes tha se njoftimi është në përputhje me atë që Presidenti Donald Trump ka njoftuar publikisht në fillim të këtij viti dhe me premtimin e tij për popullin amerikan. Sipas tij lëvizja pasqyroi politikën e Trump për të sjellë luftërat në Afganistan dhe Irak në një përfundim të suksesshëm dhe të përgjegjshëm, si dhe për të sjellë në shtëpi anëtarët e shërbimit.

Sekretari i Përgjithshëm i aleancës së NATO-s, Jens Stoltenberg, ka paralajmëruar për një “çmim të lartë” nëse SHBA dhe forcat aleate largohen nga Afganistani shumë shpejt.

Në një deklaratë, ai tha se vendi rrezikoi edhe një herë të bëhet një platformë për terroristët ndërkombëtarë për të organizuar sulme.

Menjëherë pas njoftimit, disa raketa u qëlluan në Zonën e Gjelbër në Bagdad dhe ranë pranë ambasadës amerikane. Është sulmi i parë që kur milicët irakenë të lidhur me Iranin ranë dakord të ndalonin shënjestrimin e ambasadës muajin e kaluar. Nuk ka njoftime për viktima ose dëme, -raporton BBC.

Një seri ndryshimesh përfshinë Pentagonin javën e kaluar, që filluan me shkarkimin e Sekretarit të Mbrojtjes të Mark Esper. Burime të njohura i thanë Jake Tapper të CNN javën e kaluar se spastrimi i drejtuar nga Shtëpia e Bardhë në Departamentin e Mbrojtjes mund të ketë qenë i motivuar nga fakti që Esper dhe ekipi i tij po shtynin përsëri në një tërheqje të parakohshme nga Afganistani.