Djali i presidentit Trump rezulton pozitiv me koronavirus

djali i trump 1100x620

Trump Jr. është i fundit afër Presidentit që ka dalë pozitiv me Covid-19. Përveç tij, zonja e parë Melania Trump, djali i tij i vogël Barron, shefi i tij i stafit Mark Meadows dhe një numër ndihmësish të tjerë të lartë si në fushatën e tij ashtu edhe në Shtëpinë e Bardhë kanë dalë pozitivë në muajt e fundit.

E dashura e Trump Jr., Kimberly Guilfoyle, gjithashtu doli pozitive me virusin gjatë verës, ndërsa dyshja bëri fushatë për Trump në të gjithë vendin.

Trump Jr. ishte mes 250 të ftuarve që morën pjesë në festën e natës së zgjedhjeve të Shtëpisë së Bardhë, ku pothuajse çdo i pranishëm u pa që nuk kishte maskë. Të pranishmit e tjerë, që atëherë kanë rezultuar pozitivë, duke përfshirë Meadows, Sekretarin e Strehimit dhe Zhvillimit Urban Ben Carson dhe drejtorin e çështjeve politike të Shtëpisë së Bardhë Brian Jack. Një burim i njohur me këtë çështje i kishte thënë CNN në atë kohë se të gjithë të ftuarit do të merrnin një provë të shpejtë për Covid-19.

Një festim i mëparshëm i Shtëpisë së Bardhë tashmë është konsideruar si përhapës i infeksionit. Disa të ftuar rezultuan pozitivë për Covid-19 pasi morën pjesë në një ceremoni nominimi në fund të Shtatorit për Gjykatësen e Gjykatës së Lartë Amy Coney Barrett, ku të pranishmit u bashkuan, shtrënguan duart dhe disa vunë maska.

Shtëpia e Bardhë thotë se vazhdimisht teston ata përreth Presidentit dhe Zëvendës Presidentit Mike Pence, por zyrtarët shpesh marrin një qasje të butë për të ndjekur udhëzimet e Qendrave Amerikane për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve për të mbajtur një maskë dhe distancë sociale.

Trump Jr. ka përhapur dezinformim në lidhje me koronavirusin. Në fund të muajit të kaluar, ai i tha Fox News se numri i vdekjeve nga Covid-19 nuk është “pothuajse asgjë” në një kohë kur 228,000 amerikanë i ishin nënshtruar virusit.

Gjatë verës, llogaria e tij në Twitter ishte e kufizuar për ndarjen e një videoje që përhapte informacione të rreme në lidhje me ilaçin hidroksiklorokinë dhe ai ndau një meme në Facebook, duke përhapur dyshime në lidhje me efektivitetin e maskave kundër koronavirusit.

Lajmi vjen, ndërsa Covid po përhapet në të gjithë vendin dhe në të gjithë sallat e pushtetit të Uashingtonit. Dy senatorë republikanë, Rick Scott nga Florida dhe Chuck Grassley nga Iowa, kanë njoftuar ditët e fundit se ata ishin pozitivë. Edhe 26 anëtarë të Dhomës dhe 10 senatorë deri më tani kanë rezultuar pozitivë ose janë supozuar pozitivë që nga fillimi i pandemisë.