Oliveira fiton garën e shtëpisë dhe të fundit të këtij sezoni në MotoGP

motogp 1 1100x620

Miguel Oliveira, me motorin KTM, është fituesi i garës së fundit të këtij sezoni në MotoGP në Portugali, e cila është dhe vendlindja e tij.

Portugezi arriti “pole position” të shtunën dhe nuk zhgënjeu edhe në garën e së dielës, duke arritur në finish para të gjithë pilotëve të tjerë.

Menjëherë pas portugezit, në finish mbërriti Jack Miller, i cili fitoi duelin për vendin e dytë me Franco Morbidelli-n.

Ky sezon i MotoGP u mbyll në Portugali, ndërsa kampion u shpall Joan Mir me Suzuki.