Situata me pandeminë, Gjermania zgjat masat e izolimit

Merkel 2 1100x620

Kancelarja gjermane, Angela Merkel, zhvilloi një takim me krerët e rajoneve, me të cilët vendosi të zgjasë masat për të parandaluar përhapjen e mëtejshme të koronavirusit.

Sipas asaj që është arritur në këtë takim, shefja e qeverisë gjermane vendosi të zgjasë vijimin e masave të pjesshme të izolimit të paktën deri më 20 dhjetor.

“Rritja eksponenciale e numrit të të infektuarve është thyer, por rastet ditore janë ende të larta dhe për shkak të kësaj situate nuk na lejohet të heqim masat që kishim rënë dakord për në fund të nëntorit”, u shpreh Merkel.