Hakerat sulmojnë kompaninë AstraZeneca

11111 1 1100x620

Disa grupe hakerash që dyshohet se mbështeten nga regjimi në Korenë e Veriut janë përpjekur të hyjnë në sistemin e brendshëm të kompanisë farmaceutike britanike AstraZeneca.

Sipas agjencisë së lajmeve Reuters hakerat kishin si synim të hynin në kompjuterët e kërkuesve të AstraZeneca për të marrë prej atyre të dhëna të vlefshme në lidhje me vaksinën e koronavirusit, disa ditë pasi kjo kompani dha lajme të mira për efektshmërinë e prototipit të saj.

Burimet për Reuters bënë me dije se mjetet dhe teknikat e përdorura në këtë sulm kompjuterik ishin të ngjashme më ato të evidentuara dhe në raste të tjera më herët që ekspertë thonë se vijnë nga Koreja e Veriut.

Sulmet kibernetike kundër trupave shëndetësore apo shkencëtarëve të vaksinave janë rritur gjatë pandemisë, në një përpjekje të grupeve të mbështetura nga shtetet të ndryshme për të arritur tek informacionet e rëndësishme me qëllim përfitimi.

  • LAJMI I FUNDIT | Shqipëri, 1 humbje jete në 24 orë nga COVID-19
  • LAJMI I FUNDIT | MSH: Janë 8 rastet e reja nga COVID-19 në 3375 testime
  • LAJMI I FUNDIT | MSH: Marrin trajtim spitalor 19 pacientë, 5 në terapi intensive