Nuk ka dakordësi për zgjerimin, çështja hiqet nga agjenda e samitit europian

Nga A2 CNN
7 Dhjetor 2020, 13:59 | Politikë
Nuk ka dakordësi për zgjerimin, çështja hiqet nga agjenda

Viti 2020 do të mbyllet pa asnjë zhvillim sa i përket procesit të zgjerimit. Çështja është hequr nga agjenda e samitit të Bashkimit Europian që pritet të zhvillohet të enjten dhe të premten në Bruksel, ndërsa edhe në takimin e së martës të Këshillit të Çështjeve të Përgjithshme mund të trajtohet si temë jashtë rendit të ditës, apo në kategorizimin “çështje të tjera”.

Evropa e lirë, citon një diplomat të lartë të BE-së, që thotë se shkak për këtë, është agjenda e ngjeshur dhe dështimi në miratimin e kornizave negociuese për hapjen e negociatave të anëtarësimit me Maqedoninë e Veriut dhe Shqipërinë. Sipas diplomatit, Gjermania, si kryesuese e radhës e Bashkimit Europian është e frustruar për dështimin dhe fajtore bën Bullgarinë, e cila vazhdon të bllokojë nisjen e negociatave me Maqedoninë e Veriut.

Por, përpos vetos bullgare ndaj Maqedonisë së Veriut, edhe Shqipëria nuk është në pozita të favorshme me disa prej shteteve anëtare që theksojnë se nuk janë përmbushur kushtet për funksionimin e Gjykatës Kushtetuese dhe Kodit Zgjedhor. Një diplomat evropian tha se nuk sheh ndonjë mundësi për ndonjë kthesë pozitive në momentin e fundit, pra para përfundimit të presidencës gjermane më 31 dhjetor, kështu që Gjermania do ta përmbyllë presidencën e saj pa asnjë rezultat në zgjerim.

https://a2news.com/2020/12/01/integrimi-i-shqiperise-krasniqi-si-historia-e-krishtlindjes-dergojme-letra-dhe-presim-dhurata/
https://a2news.com/2020/12/06/dezinformimi-ne-ballkan-parlamenti-europian-faktori-i-jashtem-ndikon-qe-te-largohet-integrimi/

A2 CNN Livestream

Ditari nga Erion Dushi