BE arrin marrëveshje politike për investime me Kinën pas 7 vitesh negociatash

Përditësuar më: 30/12/2020, ora 17:35
charles michel 1024x576

BE arrin marrëveshje politike për investime me Kinën pas 7 vitesh negociatash

Përditësuar më: 30/12/2020, ora 17:35

Bashkimi Evropian dhe Kina kanë rënë dakord në parim për një marrëveshje investimi biznesi pas shtatë vjetësh negociatash.

“Sot, BE dhe Kina përfunduan në parim negociatat për një marrëveshje investimi,” tha presidentja e Komisionit Evropian Ursula von der Leyen në Tëitter.

Njoftimi erdhi pasi udhëheqësit nga të dy palët u takuan të mërkurën përmes një lidhjeje me video me Presidentin e Këshillit Evropian, Charles Michel dhe Presidenten e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen dhe Presidentin Xi Jinping duke folur në emër të Kinës .

“Kjo marrëveshje ka një rëndësi të madhe ekonomike dhe gjithashtu lidh palët në një marrëdhënie investimesh të bazuar në vlera, të bazuara në parime të zhvillimit të qëndrueshëm,” thanë Këshilli Evropian dhe Komisioni Evropian në një deklaratë.

“Një moment historik për ekonominë, i cili përmirëson aksesin në një treg kryesor global dhe krijon një fushë të barabartë konkurence për kompanitë tona”, një akses që Kina nuk i ka dhënë kurrë asnjë vendi”, komentoi nënkryetari i Komisionit të BE-së përgjegjës për tregtinë, Valdis Dombrovskis.

“Marrëveshja nuk do të zgjidhë të gjitha sfidat tona me Kinën, të cilat mbeten të shumta, por ajo i lidh ato në mënyrë të konsiderueshme në drejtimin e duhur”, shtoi ai.