Për herë të parë në Gjermani regjistrohen mbi një mijë vdekje në ditë

Përditësuar më: 30/12/2020, ora 21:28
gjermani covid 1024x576

Për herë të parë në Gjermani regjistrohen mbi një mijë vdekje në ditë

Përditësuar më: 30/12/2020, ora 21:28

Një tjetër rekord i viktimave të shkaktuara nga koronavirusi në Gjermani. Për herë të parë që nga fillimi i pandemisë, më shumë se një mijë vdekje u regjistruan në Gjermani brenda 24 orësh. Instituti Robert Koch në Berlin raportoi 1,129 vdekje, një total prej 32,107 që nga marsi i kaluar. Beteja kundër Covid është ende duke zhvilluar, paralajmëron Qendra Evropiane për Kontrollin e Sëmundjeve (Ecdc), duke sinjalizuar rrezikun e lartë që variantet e reja, ai anglez dhe i Afrikës së Jugut do të vazhdojnë të përhapen në Evropë duke shkaktuar më rritje të infektimeve.

Ministri gjerman i Shëndetësisë, Jens Spahn foli me tone të hidhura për numrin e viktimave gjatë 24 orëve të fundit.

“Sot Gjermania ka 1,129 viktima të koronavirusit: është një numër që na tregon se fatkeqësisht jemi akoma larg normalitetit. Vaksinat janë çelësi për të dalë nga pandemia, për t’u kthyer në jetën tonë të dikurshme” tha ai gjatë një konference shtypi.

Bllokimi, që supozohej të përfundonte në 10 janar, mund të zgjatet për dy ose tre javë të tjera, raporton “Bild”, duke dhënë lajme për planin mbi të cilin po punojnë Angela Merkel dhe ministrat e presidentëve të Landeve, në funksion të samitit në 5 janar. Sipas këtyre zërave, gjithçka do të mbyllej deri në 24 apo edhe 31 Janar. Ekziston një mosmarrëveshje e madhe midis rajoneve për shkollat.