Sondazh: Destinacionet e fundjavave tuaja janë:
  • Qendrat historike 17%

Milani fiton edhe me 10 lojtarë, tashmë pret Juventusin

Nga A2 CNN
3 Janar 2021, 20:17 | Futboll

Milani ka marrë fitoren e 11 në 15 javë të Serie A, duke mposhtur Beneventon 0-2, por me shumë vuajtje.

Skuadra e Piolit shënoi në minutën e 15 golin e parë me 11-metërsh të fituar nga Rebic, ndërsa topin e dërgoi në rrjetë Kessie, por në minutën e 34 ndeshja ndryshoi tërësisht. Tonali lë kuqezinjtë me një lojtar më pak, pas një ndërhyrje të rëndë.

Benevento hidhet e gjitha në sulm, ndërsa Milani vendosen në mbrojtje. Me nisjen e pjesës së dytë, Leao shënon edhe golin e dytë për udhëheqësit e Serie A, duke përfituar nga një dalje e gabuar e portierit.

Mundësia e artë për skuadrën e drejtuar nga Inzaghi për të ngushtuar rezultatin ishte në minutën e 61, por Caprari gaboi nga pika e penalltisë.

Më tej, Milani kishte edhe dy raste të mira për shënim, por këtë herë fati nuk ishte me ata, pasi Calhanoglu dhe Kessie goditën shtyllën.

Me këtë fitore, Milani rimerr vendin e parë me një pikë më shumë se Interi, ndërsa ndeshja e radhës është të mërkurën në San Siro ndaj Juventusit, e cila pritet të vendosë shumë për objektivat e këtij sezoni.