Ekipi i OBSH mbërrin në Wuhan, Kina raporton viktimën e parë me koronavirus pas 8 muajsh

Kina raportoi gjatë ditës së enjte një tjetër viktimë nga koronavirusi, i cili konsiderohet i pari në 8 muajt e fundit në vend.

Lajmi u dha nga Komisioni Kombëtar i Shëndetësisë i cili saktëson në buletinin e tij ditor se, viktima u regjistrua në provincën e Hebei, i cili aktualisht konsiderohet vatra kryesore e të infektuarve në vend.

Sipas të dhënave të përditësuar, në 24 orët e fundit, në Kinë janë raportuar 138 raste të reja pozitive, nivel ky që nuk regjistrohej prej marsit të vitit të kaluar.

Ndërkohë, në Wuhan kanë mbërritur 10 ekspertët ndërkombëtar të Organizatës Botërore të Shëndetësisë, të cilët bashkë me kolegët kinezë do të hetojnë rreth origjinës së virusit.

  • LAJMI I FUNDIT | Pandemia dhe vaksinat, mjeku Pëllumb Pipero i ftuar në “Absolut 4”
  • LAJMI I FUNDIT | Të ftuar në “Absolut 4” Skënder Brataj dhe Gazmend Koduzi
  • LAJMI I FUNDIT | Pipero: Është politizuar më shumë sesa duhet kjo pandemi
  • LAJMI I FUNDIT | Pipero: Përdorimi i antibiotikëve pa konsultën e mjekëve është i gabuar
  • LAJMI I FUNDIT | Brataj: Treguesit bëjnë me dije se tashme kemi një incidencë në rritje
  • LAJMI I FUNDIT | Brataj: Nga 44 qytete që ishin të infektuar sot janë 50
  • LAJMI I FUNDIT | Koduzi: Mjeku i familjes u mënjanua nga ky proces, niveli sekondar po ashtu
  • LAJMI I FUNDIT | Koduzi: Vetëm në 16 nëntor doli udhëzimi për të rimbursuar barnat